W związku z falą bezrobocia, która niesie za sobą pandemia, powstała bezpłatna akcja rekruterzy pomogą przygotować dokumenty i wskażą, gdzie można poszukiwać zatrudnienia.

Co zrobić, aby uzyskać wsparcie? Należy wejść na stronę https://wracam-na-rynek.pl/ i wypełnić formularz oraz krótko opisać swoje doświadczenie zawodowe. W ciągu kilku dni rekruter skontaktuje się ze zgłaszającym. Omówi z nim jego CV, powie, co można poprawić, jakie informacje warto w dokumencie umieścić, a także gdzie można starać się o pracę oraz jakie szkolenia warto zrobić, albo w jaki sposób się przekwalifikować. Inicjatorzy akcji zapraszają również do współpracy specjalistów w zakresie rekrutacji pracowników.

Według badań przeprowadzonych na zlecenie mBanku 15% osób spośród obecnie pracujących spodziewa się utraty zatrudnienia. Obawa ta najmocniej dotyka osoby w wieku 18–24 lata. Około 30% pracowników zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych spodziewa się zwolnienia. A to już następuje. Wśród osób niepracujących (36% ogółu badanych) 16% pracowało przed epidemią koronawirusa, ale straciło pracę po jej wybuchu. Oznaczałoby to spadek zatrudnienia o około 900 tys. etatów.

– Oczekujemy, że do tej pory dokonane zwolnienia będą pojawiały się na rynku pracy stopniowo i stopa bezrobocia wzrośnie do około 10%. To szacunek zakładający właśnie mniej więcej taką skalę zwolnień, ujawniającą się stopniowo, zgodnie z wielokrotnie opisywaną specyfiką funkcjonowania wypowiedzeń – wyjaśnia Marcin Mazurek, ekonomista mBanku.