4 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Braille’a. W Europie blisko 30 mln osób żyje z niepełnosprawnością narządu wzroku. Wielu z nich wykorzystuje alfabet brajla w codziennym życiu, a to ułatwia im samodzielne funkcjonowanie.

Światowy Dzień Braille’a upamiętnia urodziny Louisa Braille’a, twórcy tego zapisu. Podstawą alfabetu jest sześciopunkt ułożony w kształcie prostokąta, dzięki różnej konfiguracji liczby punktów w sześciopunkcie uzyskuje się 63 znaki. Odmiany tego zapisu dostosowane są do wszystkich języków świata.

− Brajl jest dla mnie bardzo ważny, nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez znajomości tego alfabetu. Wprawdzie rzadko czytam brajla na papierze, bo zajmuje dużo miejsca. Z braku czasu korzystam z audiobooków, których mogę słuchać podczas sprzątania i gotowania. Jednak, jeśli tylko mogę, posługuję się linijką lub notatnikiem brajlowskim. W ten sposób lepiej koncentruję się podczas czytania artykułów w języku obcym, gotowania z przepisu czy nauki. To dla mnie łatwiejsze od czytania poprzez syntezę mowy. Piszę też brajlem na telefonie, bo jest to dla mnie szybsze od pisania na klawiaturze dotykowej – mówi Marta z Centrum Rehabilitacji PZN.

Dzięki wykorzystaniu brajla osoba niewidoma może samodzielnie m.in.: czytać, odczytywać nazwy na etykietach leków, sporządzać własne notatki, zapisać numer telefonu, konta czy też korzystać z brajlowskiego zegarka.

− Warto uczyć się brajla, bo w ten sposób można opanować ortografię. Ten alfabet wciąż jest przydatny i potrzebny. Ponadto coraz częściej pojawia się na opakowaniach różnych produktów. A prościej jest odczytać napis brajlowski z opakowania, niż skanować etykietę lub kod kreskowy za pomocą telefonu – uważa pracowniczka Centrum Rehabilitacji PZN.

Osoby, które są zainteresowane nauką brajla mogą skorzystać z takiej oferty w Ośrodku PZN „Homer”: http://oris.org.pl/index.php/main/index/10.

Dla osób, które już znają brajla, redakcja w Instytucie Tyflologicznym PZN wydaje czasopisma: „Promyczek”, „Pod lupą” i „Pochodnię”. Więcej informacji na stronie: https://pzn.org.pl/pokonamy-bariery/.

Osoby niewidome korzystają też często z oznaczeń w brajlu, które znajdują się w komunikacji miejskiej i informują o tym, gdzie jest wejście, schody, winda itp. Oznaczenia tego typu znajdują się również w obiektach administracji publicznej i samorządowej. Wiele instytucji kulturalnych posiada także materiały edukacyjne w brajlu np. opisy wystaw. Brajl towarzyszy w codziennym życiu milionom osób z dysfunkcją narządu wzroku.

JR/Centrum Komunikacji PZN